AK Partili kadınlardan Gazzeli anneler için açıklama

AK Parti İzmir İl Kadın Kolları tarafından, 81 ille eş zamanlı olarak Anneler Günü vesilesiyle Gazze’de yaşam hakları elinden alınan anneler için basın açıklaması yapıldı.

İzmir’deki basın açıklamasına AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Dilek Yıldız Büyükadağ, AK Parti İzmir Kadın Kolları Başkanı Emel Dalkıran, AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı’nın annesi Emine Saygılı ile eşi Şahika Saygılı, AK Parti İl ve İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, İl ve İlçe Kadın Kolları Yönetimi ve STK temsilcileri katıldı.

AK Parti İzmir Kadın Kolları Başkanı Emel Dalkıran, konuşmasında, “Pazar günü Anneler Günü. Günlerdir her yerde tatlı bir telaş yaşanıyor. Anneler günü öksüzlerin ve evladını kaybeden annelerin de ağır imtihanı. Fakat bir yandan da dünyanın orta yerinde, yanı başımızda Filistin’de, Gazze’de, Refah’ta yaşanan soykırım nedeniyle anne olmak hiç bu kadar zor olmamıştı. Biz bugün okuldan gelecek çocuklarımızı, Gazzeli anneler ise çocuklarına verecek bir lokma ekmeği bekliyor. Bizler karışmasın diye çocuklarımızın defterlerine, kitaplarına isim yazarken, Gazzeli anneler ise cesetleri teşhis edilebilsin diye çocuklarının kollarına isim yazıyor. Bir kadın, bir anne olarak çok net ifade ediyorum; ‘Her can tek, her can biricik ve bir cana kıyan tüm insanlığa kıymış gibidir'” dedi.

‘GAZZE’DE 9 BİN KADIN ÖLDÜ’

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın 5 Mayıs’ta yaptığı açıklamadan bilgiler aktaran Dalkıran, “İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda 34 bin 683 kişi öldü, 78 bin 18 kişi yaralandı. Birleşmiş Milletler kadın biriminin raporuna göre Gazze’de 9 bin kadın öldü. Günde ortalama 63 kadın hala ölüyor ve bunların 37’si ise anne. Kayıp ve akıbeti bilinmeyen kadınların sayısı 2 bin 100. Filistin’de sağlık sisteminin çökmesi nedeniyle yaklaşık 60 bin hamile kadın risk altında. Her gün 180 anne ölümle burun buruna doğum yapıyor. Ne diyordu Gazzeli anne? ‘6 çocuk doğurmakla yükümlüyüm. Çünkü 2’sini İsrail öldürecek, 2’si eve ekmek getirmek için çalışacak, 2’si de okusun ki ülke için işe yarasın.’ Bir de anne olduğunu göremeden, karnında bebeği ile ölen kadınlar, ölen annesinin bedeninden ameliyatla alınan bebekler var. Zor şartlar, ölümle burun buruna yaşamak ve yetersiz beslenme nedeniyle erken doğum yapan, sütü kesilen anneler var. Gazze’deki her 5 kadından 4’ü, aile bireylerinden en az birinin üst üste iki öğün yiyemediğini ifade ediyor. Çocuklar, annelerinin gözü önünde eriyor” diye konuştu.

‘ATEŞKES İÇİN BİR ADIM BEKLİYORUZ’

Anneler olarak yine de İsrail’e bir kez daha çağrıda bulunduğunu belirten Dalkıran, şunları söyledi:

“Ateşkes için bir adım bekliyoruz. İsrailli yetkililere soruyorum: Vadedilmiş topraklar hedefinizi, hayattan kopardığınız annelerin ve çocukların bedenleri üzerine mi inşa edeceksiniz? Bizler bugün AK Parti İzmir İl Kadın Kolları Başkanlığı, teşkilatlarımız, sivil toplum kuruluşu temsilcileri olarak buradayız. Şu an 81 ilde AK Partili kadınlar olarak Gazzeli anneler için dimdik ayaktayız. Yaşanan tüm zulme, acıya rağmen eşini, evladını, ailesini kaybetmesine rağmen çocukları için, ülkesi için dimdik ayakta duran Filistinli anneler, er ya da geç kazanacak. Anneler bitmeden bu direniş bitmez. Kalbi Gazzeli anneler için çarpan kadınlar olarak haykırıyoruz; ‘Bu zulüm daha ne kadar sürecek? Yeter artık İsrail, kanlı ellerini sivillerin, annelerin, çocukların üzerinden çek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir