Huawei’den Göz Hastalıklarını Teşhis Eden ve Tedavi Yöntemi Üreten Yapay Zekâ

Çinli teknoloji şirketi Huawei, yine Çin’de hizmet vermekte olan Sun Yat-sen Üniversitesi ile önemli bir iş birliği gerçekleştirdi. Şirket, bu iş birliği kapsamında “ChatZOC” olarak isimlendirdiği bir yapay zekâ modeli geliştirdi. Bu yapay zekâ modeli, göz doktorlarının önemli bir yardımcısı olacak gibi görünüyor.

ChatZOC, göz hastalıklarının teşhis ve tedavi süreçlerinde doktorlara yardımcı olmak üzere tasarlandı. Üstelik bu yapay zekâ, 7/24 aktif olarak Çinli bireyler tarafından ulaşılabilir olacak. Yapılan açıklamaya göre sürekli hizmet, verimliliği yüzde 75 oranında artıracak.

ChatZOC, geçtiğimiz yıldan beri geliştiriliyordu

Sun Yat-sen Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları, ChatZOC’un geliştirmesine geçtiğimiz yıl başladılar. Ancak teknik anlamda yaşanan zorluklar, ekibin iş ortağı aramasına neden oldu. Huawei’nin yapay zekâ sektöründe yaptığı çalışmalar, en uygun ortak olarak seçilmesini sağladı.

ChatZOC, yapay zekâ ile tıp sektörünün ilk kez yan yana geldiği bir teknoloji değil. Geçmiş dönemlerde benzer çalışmalar yapıldı. Hatta geçtiğimiz yıl, doktorsuz muayeneye imkân tanıyan CarePod isimli kiosklar oluşturuldu. Ayrıca birkaç ay önce yapılan bir araştırma, OpenAI’ın GPT-4 modelinin göz doktorlarına yakın performans gösterdiğini ortaya koydu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir